Poprawa dostępu do szpitalnej diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych poprzez dofinansowanie zakupu angiografu
Nabór zakończony
Warszawa, 24.07.2024
OGŁOSZENIE O KONKURSIE OFERT
Minister Zdrowia z siedzibą w Warszawie, ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa, zwany dalej „Ministrem”, ogłasza konkurs ofert nr 2/NPCHUK/DL/2024 pn.:
Poprawa dostępu do szpitalnej diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych poprzez dofinansowanie zakupu angiografu,
zwany dalej „konkursem”, realizowany w ramach działania Modernizacja infrastruktury i doposażenie podmiotów leczniczych, poddziałanie 18.21, obszaru V. Inwestycje w system opieki kardiologicznej, Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032, o którym mowa w Uchwale nr 247 Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 2022 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032 (M.P. poz. 1265).
I. PRZEDMIOT KONKURSU
Celem zadania jest poprawa dostępu do diagnostyki i leczenia chorób sercowo – naczyniowych poprzez wyposażenie realizatorów zadania – podmiotów leczniczych zajmujących się diagnostyką i leczeniem pacjentów z chorobami układu krążenia (ChUK) w:
1) angiograf jednopłaszczyznowy lub
2) angiograf dwupłaszczyznowy
- w 2024 r.
Angiografy są specjalistycznymi urządzeniami stacjonarnymi, przeznaczonymi – dzięki specyficznej konstrukcji oraz oprogramowaniu – do precyzyjnego obrazowania naczyń krwionośnych. Wykorzystywane są, m. in. do diagnozowania oraz leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym do przeprowadzania zabiegów z dziedziny kardiologii interwencyjnej w chorobach strukturalnych serca, radiologii zabiegowej i chirurgii naczyniowej.
Wyposażenie w przedmiotowy sprzęt umożliwi podejmowanie przez podmioty lecznicze kompleksowych działań, mających na celu prewencję chorób serca, poprawę diagnostyki umożliwiającą wczesne wykrycie i tym samym spowolnienie ich postępowania oraz uzyskiwanie lepszych efektów leczenia, jak również poprawę jakości życia i funkcjonowania pacjentów z ChUK, a także zmniejszenie śmiertelności z nich wynikającej.
Doposażenie w sprzęt umożliwi także – przez zwiększenie jego dostępności – skrócenie czasu oczekiwania na hospitalizację i leczenie zabiegowe, co wpłynie na poprawę wyników zastosowanej terapii.
II. ZAKRES FINANSOWANIA ZAKUPU SPRZĘTU I ZASADY WYKORZYSTYWANIA SPRZĘTU
-
W ramach zadania będącego przedmiotem konkursu, finansowany jest koszt zakupu sprzętu – tj. angiografu jednopłaszczyznowego lub angiografu dwupłaszczyznowego w 2024 r. – bez konieczności wnoszenia przez realizatora wkładu własnego.
-
Maksymalna kwota środków publicznych, o jakie może wnioskować Oferent celem zakupu ww. sprzętu to:
-
3 000 000,00 zł dla angiografu jednopłaszczyznowego lub
-
4 500 000,00 zł dla angiografu dwupłaszczyznowego.
-
-
Oferent może ubiegać się o dofinansowanie zakupu 1 sztuki sprzętu. Oferent może złożyć wyłącznie jedną ofertę na dofinansowanie zakupu tego sprzętu w 2024 r.
-
W ofercie wskazuje się, w przypadku Oferentów posiadających wiele lokalizacji udzielania świadczeń, jedną lokalizację, w której planuje się wykorzystanie wnioskowanego sprzętu i dla której jednocześnie Oferent spełnia wymagania wskazane w cz. IV Wymagania progowe oraz udziela informacji, o których mowa w cz. V Wymagania formalne pkt 4 ogłoszenia.
-
W ramach zadania finansowany będzie wyłącznie koszt zakupu sprzętu bez kosztów zorganizowania przetargu, dostawy, zainstalowania sprzętu, dostosowania infrastruktury, serwisowania zakupionego sprzętu oraz szkoleń w zakresie jego obsługi.
-
Wysokość przyznanej dotacji może być niższa niż wnioskowana w ofercie konkursowej, w zależności od kwoty wnioskowanego finansowania i liczby złożonych ofert.
-
Realizator wyłoniony w konkursie może dokonać zakupu sprzętu również z przekroczeniem ceny jednostkowej wskazanej w ofercie konkursowej, z zastrzeżeniem, że różnicę pomiędzy kosztem zakupu sprzętu, a przyznaną w postępowaniu kwotą dotacji Oferent zobowiązuje się pokryć ze środków własnych.
-
Zakupiony sprzęt może być wykorzystywany wyłącznie do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawartej przez realizatora z publicznym płatnikiem.
-
Oferent wyłoniony na realizatora zadania w 2024 r. zobowiązany będzie do uruchomienia sprzętu zakupionego ze środków przekazanych przez Ministra (na podstawie zawartej z Oferentem umowy na realizację Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia) oraz do rozpoczęcia udzielania na zakupionym sprzęcie świadczeń zdrowotnych lub osiągnięcia gotowości do ich udzielania, na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie kardiologii i/lub kardiochirurgii i/lub kardiologii dziecięcej i/lub kardiochirurgii dziecięcej, zawartej z publicznym płatnikiem, w terminie nie później niż do dnia 1 lipca 2025 r.
-
Nierozpoczęcie udzielania na zakupionym sprzęcie świadczeń zdrowotnych lub nieosiągnięcie gotowości do ich udzielania (na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych odpowiednio w zakresie kardiologii i/lub kardiochirurgii i/lub kardiologii dziecięcej i/lub kardiochirurgii dziecięcej w 2024 r. z publicznym płatnikiem) w terminie do dnia 1 lipca 2025 r. będzie skutkowało koniecznością zwrotu całości otrzymanej dotacji od Ministra na zakup danego sprzętu.
-
Realizator zadania wybrany w postępowaniu konkursowym dokona zakupu sprzętu w trybie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605, z późn. zm.) w przypadku, gdy ww. ustawa znajduje zastosowanie. W przypadku gdy
ww. ustawa nie znajduje zastosowania, Realizator w trybie zapytania ofertowego zwróci się do minimum 2 dostawców, w celu uzyskania informacji na temat warunków zakupu i dostawy sprzętu.
-
Sprzęt dofinansowany przez Ministra w ramach ww. zadania Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032, nie może jednocześnie być przedmiotem dofinansowania ze środków europejskich lub z Funduszu Medycznego lub z innych środków publicznych będących w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia.
-
Zakup sprzętu nie może nastąpić przed terminem zakończenia postępowania konkursowego i podpisaniem umowy z wyłonionymi Realizatorami zadania. Niedotrzymanie tych warunków będzie skutkowało brakiem otrzymania dotacji na dofinansowanie zakupu sprzętu w ramach ww. zadania Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032.
III. TERMIN I FORMA ZŁOŻENIA OFERT
-
Ofertę należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dn. 13.08.2024r. do godz. 15:00.
-
Oferty, które wpłyną po upływie terminu, określonego w ust. 1, pozostaną bez rozpatrzenia, od czego nie przysługuje wniosek o przywrócenie terminu do złożenia oferty.
-
W ramach konkursu możliwe jest złożenie przez Oferenta jednej oferty o dofinansowanie. W przypadku złożenia przez Oferenta więcej niż jednej oferty, ocenie podlegać będzie oferta złożona jako pierwsza.
-
Uczestnik postępowania konkursowego jest zobowiązany do wypełnienia oferty bezpośrednio na Platformie Obsługi Projektów Inwestycyjnych (dalej: POPI). Opis zakresu wymaganych danych do uzupełnienia w ofercie na POPI znajduje się w cz. V. Wymagania formalne.
-
Oferta składa się z:
-
Formularza wypełnionego bezpośrednio w POPI,
-
Jeżeli dotyczy – stosownego umocowania do złożenia oferty i podpisywania dokumentów w imieniu Oferenta.
-
-
Oferta powinna być kompletna (wypełnione wszystkie pola, złożone wymagane oświadczenia, załączone wymagane załączniki) oraz opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do złożenia oferty w imieniu Oferenta.
-
Ofertę należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem POPI znajdującej się pod adresem https://e-inwestycje.mz.gov.pl/. O zachowaniu terminu decyduje data wysłania oferty opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym w POPI (czynności wymagane do wysyłki oferty opisano w cz. V pkt 3 ogłoszenia).
-
Wszelkie dokumenty załącza się do oferty podczas jej wypełniania w POPI w formie plików z rozszerzeniem „.pdf” opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
-
Niedopuszczalne jest złożenie oferty w innej formie niż to zostało określone w ogłoszeniu konkursowym, np. w formie skanu wypełnionych i podpisanych w sposób odręczny dokumentów. Oferty złożone w innej formie niż za pośrednictwem POPI (np. w formie papierowej, przesłane na skrzynkę ePUAP lub e-mail) pozostaną bez rozpatrzenia.
-
Dostęp do POPI wymaga założenia konta i zalogowania się za pośrednictwem Profilu Zaufanego Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 307).
-
W przypadku wystąpienia problemów technicznych związanych z funkcjonowaniem POPI należy niezwłocznie zgłosić ten fakt na dedykowany adres poczty elektronicznej: popi.pomoc.techniczna@cez.gov.pl z podaniem nazwy konkursu, numeru wniosku (indywidualny numer oferty generowany przy rozpoczęciu jej uzupełnienia w POPI W-….) oraz krótkiego opisu problemu wraz z podaniem danych kontaktowych (imię, nazwisko, nr telefonu). W przypadku długotrwałych, zidentyfikowanych problemów technicznych uniemożliwiających złożenie oferty w ww. sposób Minister może wydłużyć termin składania ofert lub dopuścić inny sposób złożenia oferty, o czym zamieści informacje na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce dot. konkursów ogłaszanych w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032, tj. https://www.gov.pl/web/zdrowie/narodowy-program-chorob-ukladu-krazenia3.
-
Przystępując do konkursu Oferent zobowiązuje się do złożenia oferty i ewentualnego uzupełnienia jej braków formalnych wyłącznie za pośrednictwem POPI oraz do prowadzenia dalszej korespondencji elektronicznej dotyczącej postępowania konkursowego w formie i na zasadach wskazanych w niniejszym ogłoszeniu oraz w komunikatach publikowanych na dalszym etapie postępowania, tj. za pośrednictwem POPI, ePUAP lub poczty elektronicznej.
-
Oferent będzie informowany o kolejnych etapach oceny oferty za pośrednictwem POPI. Dodatkowo wyniki konkursu, tj. lista rankingowa wyłonionych realizatorów oraz wszelkie informacje na temat przebiegu konkursu i wyniki poszczególnych etapów oceny zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce dot. konkursów ogłaszanych w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 https://www.gov.pl/web/zdrowie/narodowy-program-chorob-ukladu- krazenia3 oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia – Oferent jest zobowiązany do bieżącego zapoznawania się z tymi informacjami.
-
W przypadku, gdy osoba podpisująca ofertę nie jest osobą uprawnioną do działania w imieniu Oferenta zgodnie z obowiązującymi przepisami, w POPI należy dołączyć stosowne umocowanie do złożenia oferty przez tę osobę, tj. pełnomocnictwo do złożenia oferty i podpisywania dokumentów w imieniu Oferenta obejmujące, m. in. podpisywanie oświadczeń Oferenta w ramach konkursu i załączników do tych oświadczeń (o ile nie wynika ono z innych dokumentów załączonych przez Oferenta), lub inny dokument, na podstawie którego jest możliwe działanie określonej osoby w imieniu Oferenta. Stosowny dokument wypełniony elektronicznie lub w formie skanu, należy załączyć w POPI podczas składania oferty jako plik z rozszerzeniem „.pdf” opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym odpowiedniej osoby.
IV. WYMAGANIA PROGOWE
UWAGA!
Dla każdego z możliwych do dofinansowania dwóch rodzajów angiografów istnieją identyczne warunki progowe, które należy spełnić ubiegając się o dofinansowanie danego rodzaju sprzętu. Możliwe jest wnioskowanie o dofinansowanie zakupu jednej sztuki jednego rodzaju angiografu.
Istnieją natomiast osobne warunki progowe oraz kryteria oceny merytorycznej dla podmiotów realizujących świadczenia wyłącznie dla pacjentów pediatrycznych, tj. dzieci do 18 r. ż. (zakresy
„dziecięce”) z uwagi na specyfikę udzielanych świadczeń w tej populacji na sprzęcie objętym dofinansowaniem – należy wskazać w ofercie rodzaj realizowanych świadczeń. Oferent, który realizuje świadczenia zarówno dla pacjentów pediatrycznych, jak i pełnoletnich, wskazuje w ofercie, który zakres udzielanych świadczeń należy brać pod uwagę w ocenie oferty.
Oferent, który wykaże spełnienie warunków progowych dot. zakresów świadczeń udzielanych pacjentom pediatrycznym będzie w ramach oceny merytorycznej oceniany zgodnie z kryteriami dot. świadczeń udzielanych dzieciom do 18 r. ż. – i odpowiednio przy wskazaniu spełnienia warunków progowych dot. zakresów świadczeń udzielanych pacjentom pełnoletnim oferta podlega ocenie pod kątem kryteriów dot. świadczeń udzielanych tym pacjentom (pełnoletnim).
Realizatorem zadania w zakresie dofinansowania zakupu angiografu jedno- lub dwupłaszczyznowego w 2024 r. może zostać podmiot:
-
Udzielający w danej lokalizacji świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie:
-
dla podmiotów realizujących świadczenia dla pacjentów pediatrycznych, tj. do 18 r. ż. (tj. spełniających wszystkie warunki z lit. a i b lub a i c):
-
02.1101.001.02 - świadczenia w zakresie kardiologii dziecięcej oraz
-
03.4101.030.02 - kardiologia dziecięca – hospitalizacja lub
-
03.4100.600.02 - kardiologia - hospitalizacja - świadczenia udzielane osobom do ukończenia 18. roku życia (świadczenia finansowane odrębnie w psz);
lub w zakresie:
-
-
dla podmiotów realizujących świadczenia dla pacjentów pełnoletnich: (tj. spełniających warunki z lit. d-f):
-
02.1100.001.02 - świadczenia w zakresie kardiologii oraz
-
03.4100.130.02 - kardiologia - hospitalizacja e10, e11, e12g, e15 oraz
-
03.4100.030.02 - kardiologia – hospitalizacja;
-
-
-
Spełniający warunki określone w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146, z późn. zm.) uprawniające do wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych na sprzęcie objętym ogłoszeniem oraz wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ww. ustawy.
V. WYMAGANIA FORMALNE
-
Oferent jest zobowiązany uzupełnić prawidłowo formularz oferty, zamieszczony na Platformie Obsługi Projektów Inwestycyjnych (POPI) oraz po jego wypełnieniu, jeśli dotyczy, dołączyć załącznik – stosowne pełnomocnictwo/umocowanie do złożenia oferty i podpisywania dokumentów w imieniu Oferenta o ile umocowanie osoby podpisującej formularz nie wynika z dokumentów ogólnodostępnych rejestrowych, np. KRS.
-
Formularz oferty po uzupełnieniu i dołączeniu załącznika powinien zostać zatwierdzony – podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osobę reprezentującą podmiot zgodnie z właściwym rejestrem, bądź pełnomocnictwem. W przypadku reprezentacji wieloosobowej możliwe jest podpisanie formularza oferty w POPI przez więcej niż 1 osobę.
-
Po złożeniu podpisu/podpisów pod formularzem oferty, należy w celu wysłania podpisanej oferty do Ministerstwa Zdrowia kliknąć przycisk Złóż dokumenty w widoku oferty na platformie POPI. Brak dopełnienia tej czynności skutkuje brakiem złożenia oferty w przedmiotowym postępowaniu i nieuwzględnieniem na liście Oferentów.
-
Uzupełniając formularz Oferent jest zobowiązany do uzupełnienia następujących informacji:
-
Dane identyfikujące Oferenta, w tym:
-
pełna nazwa i adres podmiotu oraz dane kontaktowe (adres e-mail oraz adres skrzynki ePUAP przypisane do podmiotu),
-
numer KRS lub innego dokumentu rejestrowego potwierdzającego status prawny Oferenta,
-
numer księgi rejestrowej w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą,
-
osoba odpowiedzialna za udzielanie informacji w zakresie złożonej oferty wraz z danymi kontaktowymi tej osoby (numer telefonu, adres e-mail).
-
-
Plan rzeczowo-finansowy wraz z harmonogramem realizacji zadania, wymagający podania następujących danych:
-
planowany koszt zakupu sprzętu, będącego przedmiotem konkursu,
-
harmonogram, określający zobowiązanie się Oferenta do zachowania nw. terminów:
-
termin rozliczenia zakupu sprzętu: do dnia 15.01.2025 r.,
-
płatność dostawcy za zakupiony sprzęt: do dnia 31.12.2024 r.,
-
termin uruchomienia sprzętu: do dnia 01.07.2025 r.
-
-
-
Informacja dotycząca prowadzonej działalności, wymagająca podania następujących danych dla danej lokalizacji:
-
Dla podmiotów realizujących świadczenia dla pacjentów pediatrycznych, tj. do 18 r.ż.:
-
Liczby zabiegów kardiologii interwencyjnej z zakresu zamykania ubytków międzyprzedsionkowych i międzykomorowych u dzieci do lat 18 przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r.,
-
Liczby zabiegów ablacji zaburzeń rytmu serca u dzieci do lat 18 przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r.,
-
Liczby zabiegów interwencyjnych naczyniowych (chirurgicznych oraz neurochirurgicznych) u dzieci do lat 18 przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r.,
-
Stosunku liczby hospitalizacji na oddziale/oddziałach kardiologii dziecięcej i kardiochirurgii dziecięcej w 2023 r. do liczby łóżek w szpitalu na oddziale/oddziałach kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej w 2023 r.,
-
Stosunku liczby posiadanych angiografów (rok produkcji 2016 i starszy) do liczby wszystkich posiadanych angiografów w podmiocie w danej lokalizacji na dzień złożenia oferty,
-
Wykonywania zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej u dzieci do ukończenia 1 roku życia.
-
-
Dla podmiotów realizujących świadczenia dla pacjentów pełnoletnich:
-
-
a) Liczby koronarografii, zabiegów przezskórnych angioplastyk wieńcowych (PCI) oraz zabiegów przezcewnikowej implantacji i naprawy zastawek serca przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r.,
b) Liczby zabiegów ablacji zaburzeń rytmu, w tym migotania przedsionków, przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r.,
c) Liczby zabiegów endowaskularnych z grupy od 1 do 7 (kody JGP Q41, Q42G, Q44-Q47) oraz przezskórnych walwulopastyk (kody JGP E22, E22E i E22F) przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r.,
d) Stosunku liczby hospitalizacji na oddziale/oddziałach kardiologii i kardiochirurgii w 2023 r. do liczby łóżek w szpitalu na oddziale/oddziałach kardiologii i kardiochirurgii w 2023 r.,
e) Stosunku liczby posiadanych angiografów (rok produkcji 2016 i starszy) do liczby wszystkich posiadanych angiografów w podmiocie w danej lokalizacji na dzień złożenia oferty,
f) Realizowania świadczeń w zakresie KOS - zawał (kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego).
IV. Uzupełnienia wymaganych oświadczeń, w tym w szczególności:
-
Oświadczenia o udzielaniu w danej lokalizacji świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie:
-
dla podmiotów realizujących świadczenia dla pacjentów pediatrycznych, tj. do 18 r.ż.:
-
02.1101.001.02 - świadczenia w zakresie kardiologii dziecięcej oraz
-
03.4101.030.02 - kardiologia dziecięca – hospitalizacja lub
-
03.4100.600.02 - kardiologia - hospitalizacja - świadczenia udzielane osobom do ukończenia 18. roku życia (świadczenia finansowane odrębnie w psz),
-
-
dla podmiotów realizujących świadczenia dla pacjentów pełnoletnich:
-
02.1100.001.02 - świadczenia w zakresie kardiologii oraz
-
03.4100.130.02 - kardiologia - hospitalizacja e10, e11, e12g, e15 oraz
-
03.4100.030.02 - kardiologia – hospitalizacja,
-
-
-
Oświadczenia o spełnianiu warunków określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uprawniających do wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych na sprzęcie objętym ogłoszeniem oraz wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ww. ustawy.
-
Dane wymagane dla wszystkich Oferentów niezależnie od rodzaju spełnianych wymagań progowych i rodzaju sprzętu wnioskowanego do dofinansowania:
-
oświadczenia o posiadaniu aktualnej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ze wskazaniem okresu, na jaki umowa została zawarta oraz informacji o terminie opłacenia składki (w przypadku jednostek opłacających składkę w ratach – informację o opłaceniu rat),
-
oświadczenia o zastrzeżeniu informacji zawartych w ofercie tajemnicą przedsiębiorcy, w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 902) wraz z uzasadnieniem w przypadku zastrzeżenia,
-
oświadczenia o zapoznaniu się z treścią ogłoszenia o konkursie ofert oraz treścią
Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032,
-
oświadczenia o prawdziwości danych zawartych w ofercie o następującej treści:
„Złożona Oferta stanowi oświadczenie woli Oferenta, zaś informacje dotyczące Oferenta zawarte w Ofercie oraz dokumentach do niej załączonych, są zgodne ze stanem faktycznym i prawnym.”,
-
oświadczenia o uzyskanych przychodach z innych źródeł lub o braku przychodów z innych źródeł na realizację zadań programu będących przedmiotem konkursu, składanego poprzez wybór opcji „tak” lub „nie” przy oświadczeniu o następującej treści: „Posiadam przychody z innych źródeł na realizację zadań tego samego rodzaju, co zadanie stanowiące przedmiot konkursu, uwzględniające również działalność spółek względem oferentów dominujących i zależnych w rozumieniu art. 4 pkt 14 i 15 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie
publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 620) w kwocie … zł.”,
-
oświadczenie o posiadaniu świadomości skutków niezachowania wskazanej formy komunikacji, a także zobowiązania się do prowadzenia elektronicznej korespondencji dotyczącej postępowania konkursowego, również przez platformę POPI oraz w przypadku wyboru Oferty do realizacji zadania objętego konkursem, dalszej korespondencji dotyczącej zawarcia i realizacji umowy. Wraz z zawarciem informacji o świadomości, iż Oferty złożone w innej formie niż za pośrednictwem POPI (np. w formie papierowej, przesłane na skrzynkę ePUAP lub e-mail) pozostaną bez rozpatrzenia,
-
oświadczenia w związku z przekazaniem przez Oferenta Ministrowi Zdrowia danych osobowych osób fizycznych, w zakresie związanym z konkursem wniosków, w tym z gromadzeniem, przetwarzaniem i przekazywaniem danych osobowych, a także wprowadzaniem ich do systemów informatycznych, tj. Oferent zapewnia, że osoby, których dotyczą te dane osobowe, złożyły stosowne oświadczenia o zgodzie na przetwarzanie przez Ministra Zdrowia ich danych osobowych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/we (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE. L. Nr 119, str. 1),
-
oświadczenie o zobowiązaniu się do bieżącego zapoznawania się z informacjami na temat postępowania konkursowego, zamieszczanymi na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce dot. konkursów ogłaszanych w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia,
-
oświadczenie o liczbie świadczeń planowanych do udzielenia na sprzęcie w rok, którą Oferent deklaruje wykonać w przypadku wybrania na Realizatora zadania i dofinansowania przez Ministra Zdrowia zakupu sprzętu objętego konkursem.
-
VI. KRYTERIA OCENY OFERT
UWAGA!
Spełnienie kryteriów będzie weryfikowane na podstawie treści oferty. Minister zastrzega sobie możliwość żądania przedłożenia przez Oferentów stosownych dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów, o których mowa poniżej, jeśli informacje potwierdzające ich spełnienie nie zostały zawarte w ofercie.
Rozkład punktacji wraz z kafeterią odpowiedzi dla kryteriów oceny merytorycznej opartych o dane dot. badań, zabiegów czy hospitalizacji zostanie ustalony przez Ministra na podstawie estymacji danych przekazanych przez Oferentów, którzy spełnili wymagania progowe i których oferty zostały skierowane do dalszej oceny. Przyjęty rozkład punktacji wraz z kafeterią odpowiedzi zostaną opublikowane przez Komisję wraz z rozstrzygnięciem konkursu.
Lp. |
Kryterium oceny ofert dla podmiotów realizujących świadczenia dla pacjentów pediatrycznych tj. do 18 r.ż.: Należy wykazać dane dot. badań i zabiegów przeprowadzonych u pacjentów pediatrycznych do lat 18 w danej lokalizacji. |
Liczba punktów możliwych do uzyskania |
1. |
Liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej z zakresu zamykania ubytków międzyprzedsionkowych i międzykomorowych u dzieci do lat 18 przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r. – kryterium rozstrzygające nr 1. Wyżej punktowane będą podmioty wykazujące za 2023 r. wyższą liczbę tych zabiegów. |
0-20 pkt |
2. |
Liczba zabiegów ablacji zaburzeń rytmu serca u dzieci do lat 18 przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r. – kryterium rozstrzygające nr 2. Wyżej punktowane będą podmioty wykazujące za 2023 r. wyższą liczbę tych zabiegów. |
0-20 pkt |
3. |
Liczba zabiegów interwencyjnych naczyniowych (chirurgicznych oraz neurochirurgicznych) u dzieci do lat 18 przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r. Wyżej punktowane będą podmioty wykazujące za 2023 r. wyższą liczbę tychzabiegów |
0-20 pkt |
4. |
Stosunek liczby hospitalizacji na oddziale/oddziałach kardiologii dziecięcej i kardiochirurgii dziecięcej w 2023 r. do liczby łóżek w szpitalu na oddziale/oddziałach kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej w 2023 r. Wyżej punktowane będą podmioty o wyższym udziale liczby hospitalizacji w 2023 r. na oddziale/oddziałach kardiologii dziecięcej i kardiochirurgii dziecięcej. |
0-20 pkt |
5. |
Stosunek liczby posiadanych angiografów (rok produkcji 2016 i starszy) do liczby wszystkich posiadanych angiografów w podmiocie w danej lokalizacji na dzień złożenia oferty. Wyżej punktowane będą podmioty o wyższym udziale angiografów starszych niż 8 lat. |
0-20 pkt |
6. |
Podmiot wykonuje zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej u dzieci do ukończenia 1 roku życia. Punktowane będą podmioty wykonujące zabiegi u dzieci do ukończenia 1 roku życia. |
0-5 pkt |
TAK |
5 pkt |
|
NIE |
0 pkt |
|
|
SUMARYCZNIE do uzyskania |
Max 105 pkt |
Lp. |
Kryterium oceny ofert dla podmiotów realizujących świadczenia dla pacjentów pełnoletnich Należy wykazać dane dot. badań i zabiegów przeprowadzonych u pacjentów pełnoletnich dla danej lokalizacji. |
Liczba punktów możliwych do uzyskania |
1. |
Liczba koronarografii, zabiegów przezskórnych angioplastyk wieńcowych (PCI) oraz zabiegów przezcewnikowej implantacji i naprawy zastawek serca przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r. – kryterium rozstrzygające nr 1. Wyżej punktowane będą podmioty wykazujące za 2023 r. wyższą liczbę tych zabiegów. |
0-20 pkt |
2. |
Liczba zabiegów ablacji zaburzeń rytmu, w tym migotania przedsionków, przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r. – kryterium rozstrzygające nr 2. Wyżej punktowane będą podmioty wykazująca za 2023 r. wyższą liczbę tych zabiegów. |
0-20 pkt |
3. |
Liczba zabiegów endowaskularnych z grupy od 1 do 7 (kody JGP Q41, Q42G, Q44-Q47) oraz przezskórnych walwulopastyk (kody JGP E22, E22E i E22F) przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r. Wyżej punktowane będą podmioty wykazująca za 2023 r. wyższą liczbę tych zabiegów. |
0-20 pkt |
4. |
Stosunek liczby hospitalizacji na oddziale/oddziałach kardiologii i kardiochirurgii w 2023 r. do liczby łóżek w szpitalu na oddziale/oddziałach kardiologii i kardiochirurgii w 2023 r. Wyżej punktowane będą podmioty o wyższym udziale liczby hospitalizacji w 2023 r. na oddziale/oddziałach kardiologii i kardiochirurgii. |
0-20 pkt |
5. |
Stosunek liczby posiadanych angiografów (rok produkcji 2016 i starszy) do liczby wszystkich posiadanych angiografów w podmiocie w danej lokalizacji na dzień złożenia oferty. Wyżej punktowane będą podmioty o wyższym udziale angiografów starszych niż 8 lat. |
0-20 pkt |
6. |
Podmiot realizuje świadczenia w zakresie KOS - zawał (kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego). Punktowane będą oferty podmiotów realizujących świadczenia w zakresie KOS – zawał. |
0-5 pkt |
TAK |
5 pkt |
|
NIE |
0 pkt |
|
|
SUMARYCZNIE do uzyskania |
Max 105 pkt |
-
O wyborze oferty decydować będzie wynik oceny merytorycznej, tj. liczba punktów uzyskanych przez daną ofertę w relacji do pozostałych ofert złożonych na dofinansowanie danego rodzaju sprzętu w ramach danego rodzaju działalności (podmioty realizujące świadczenia dla pacjentów pediatrycznych lub pacjentów pełnoletnich), kolejno z największą liczbą punktów. W przypadku, gdy środki finansowe zaplanowane na realizację zadania w 2024 r. nie będą wystarczające do objęcia dofinansowaniem wszystkich ofert po ocenie merytorycznej, dofinansowanie otrzymają oferty z kolejno największą liczbą punktów, zgodnie z listą rankingową utworzoną dla ofert złożonych na dofinansowanie danego rodzaju sprzętu oraz w ramach danego rodzaju działalności (podmioty realizujące świadczenia dla pacjentów pediatrycznych lub pacjentów pełnoletnich).
-
Oferta musi uzyskać co najmniej 30% możliwych do uzyskania punktów celem umożliwienia przyznania dofinansowania.
VII. KRYTERIA PODZIAŁU ŚRODKÓW FINANSOWYCH
-
Liczba punktów wynikająca z oceny ofert.
-
Zaplanowane środki finansowe na realizację zadania w 2024 r
W przypadku uzyskania przez różnych oferentów jednakowej liczby punktów, kryterium rozstrzygającym, dotyczącym dofinansowania zakupu angiografu jedno- lub dwupłaszczyznowego będzie:
-
dla podmiotów realizujących świadczenia dla pacjentów pediatrycznych, tj. do 18 r. ż.:
-
„Liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej z zakresu zamykania ubytków międzyprzedsionkowych i międzykomorowych u dzieci do lat 18, przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r.” – kryterium rozstrzygające nr 1,
-
„Liczba zabiegów ablacji zaburzeń rytmu serca u dzieci do lat 18, przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r.” – kryterium rozstrzygające nr 2;
-
-
dla podmiotów realizujących świadczenia dla pacjentów pełnoletnich:
-
„Liczba koronarografii, zabiegów przezskórnych angioplastyk wieńcowych (PCI) oraz zabiegów przezcewnikowej implantacji i naprawy zastawek serca, przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r.” – kryterium rozstrzygające nr 1,
-
„Liczba zabiegów ablacji zaburzeń rytmu, w tym migotania przedsionków, przeprowadzonych w podmiocie w 2023 r.” – kryterium rozstrzygające nr 2.
VIII. SPOSÓB OCENY OFERT
Oferty będą rozpatrywane zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie prowadzenia prac nad opracowaniem i realizacją programów polityki zdrowotnej oraz wyłaniania realizatorów innych programów realizowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 30, z późn. zm.) przez Komisję konkursową powołaną przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
ETAPY OCENY OFERT:
-
Weryfikacja ofert pod względem zachowania terminu złożenia oferty, określonego
w niniejszym ogłoszeniu tj. do dn. 13.08. 2024 r. do godz. 15:00.
-
Ocena ofert pod względem spełnienia warunków progowych, określonych w cz. IV. Oferty niespełniające warunków progowych podlegają odrzuceniu, od którego nie przysługuje odwołanie.
-
Ocena formalna pod względem spełniania wymogów określonych w cz. V.
Weryfikacji w szczególności będzie podlegać poprawność wypełnienia oferty (wypełnienie wszystkich pól oferty, złożenie wymaganych oświadczeń, dołączenie wymaganych
załączników) oraz weryfikacja podpisu osoby składającej ofertę, tj. czy oferta została podpisana przez osobę/y upoważnioną/e do reprezentacji Oferenta, czy przez osobę/y działającą/e na podstawie udzielonego pełnomocnictwa – w tym ostatnim wypadku ocena oferty pod względem spełnienia wymagań formalnych zostanie rozszerzona o weryfikację dołączenia do oferty stosownego pełnomocnictwa lub innego dokumentu, na mocy którego możliwe jest złożenie oferty przez osobę inną, niż wskazana we właściwym dokumencie rejestrowym, oraz poprawności jej wypełnienia.
-
Lista ofert spełniających warunki progowe i formalne, lista ofert złożonych po upływie terminu oraz lista ofert niespełniających warunków formalnych, zawierająca wskazanie braków formalnych zostanie umieszczona na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia i stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej (w zakładce dot. konkursów ogłaszanych w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022 - 2032 https://www.gov.pl/web/zdrowie/narodowy- program-chorob-ukladu-krazenia3).
-
W przypadku stwierdzenia niespełniania wymagań formalnych, Oferent może uzupełnić braki formalne w terminie 5 dni roboczych liczonych od dnia następującego po dniu otrzymania stosownego powiadomienia z POPI i ukazania się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia i na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej (w zakładce dot. konkursów ogłaszanych w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 https://www.gov.pl/web/zdrowie/narodowy-program-chorob-ukladu- krazenia3) listy ofert spełniających warunki formalne i listy ofert niespełniających warunków formalnych.
-
Braki formalne należy uzupełnić bezpośrednio za pośrednictwem POPI (w sekcji „Dla Oferenta” należy wejść w złożony formularz oferty i odnieść się do uwag Komisji Konkursowej, które zostały umieszczone na złożonej przez Oferenta ofercie). Uzupełnione w ten sposób braki formalne należy podpisać i złożyć w sposób analogiczny do składania oferty. O zachowaniu terminu decyduje dzień wpływu złożenia wyjaśnień na POPI.
-
Oferty, które spełniają warunki progowe oraz warunki formalne (w tym, w których braki formalne zostały poprawnie uzupełnione), podlegają dalszej ocenie pod względem merytorycznym. Oferty będą punktowane zgodnie z kryteriami oceny, opisanymi w cz. VI.
-
Na każdym etapie oceny, w przypadku wystąpienia niejasności w zakresie treści złożonej oferty, Oferent może zostać wezwany, za pośrednictwem POPI, do złożenia wyjaśnień w terminie wskazanym w wezwaniu. Wyjaśnienia należy uzupełnić bezpośrednio
za pośrednictwem POPI (w sekcji „Dla Oferenta” należy wejść w złożony formularz oferty i odnieść się do uwag Komisji Konkursowej, które zostały umieszczone na złożonej przez Oferenta ofercie). Przekazane w ten sposób wyjaśnienia należy podpisać i złożyć w sposób analogiczny do składania oferty i uzupełnienia braków formalnych. O zachowaniu terminu decyduje dzień wpływu złożenia wyjaśnień na POPI Ministerstwa Zdrowia.
-
Po zaakceptowaniu przez ministra właściwego do spraw zdrowia wyboru realizatorów zadania wraz z proponowaną wysokością przyznanej dotacji Komisja zamieszcza ogłoszenie o wynikach konkursu ofert na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia i na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, podając nazwy realizatorów zadania oraz przyznaną kwotę dotacji.
-
Zakończenie konkursu ofert następuje w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia o wynikach konkursu ofert na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia i na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej.
-
Oferent może wnieść do Komisji odwołanie od wyników konkursu, w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym w formacie PAdES, w terminie 5 dni roboczych liczonych od dnia ogłoszenia o wynikach konkursu ofert (na skrzynkę ePUAP urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw zdrowia). O zachowaniu terminu wniesienia odwołania decyduje dzień jego wpływu do urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia. Wniesienie odwołania wstrzymuje zakończenie konkursu ofert do czasu jego rozstrzygnięcia. Komisja zamieszcza ogłoszenie o zakończeniu konkursu ofert albo ogłoszenie o wpływie odwołania, na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia i stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, podając datę zakończenia konkursu ofert albo spodziewaną datę zakończenia prac dotyczących rozstrzygnięcia odwołania. Po uzyskaniu akceptacji ministra właściwego do spraw zdrowia wniosku o akceptację sposobu rozstrzygnięcia odwołania Komisja niezwłocznie umieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia i stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ogłoszenie o ostatecznym rozstrzygnięciu konkursu.
IX. POZOSTAŁE INFORMACJE
-
Realizator zadania wybrany w postępowaniu konkursowym z realizacją w 2024 r. zobowiązany będzie do złożenia Ministrowi, po zawarciu stosownej umowy o dofinansowanie, w terminie do dnia 15 listopada 2024 r. wniosku o uruchomienie dotacji na dofinansowanie zakupu sprzętu. Wypłata dotacji następuje do 14 dni od zatwierdzenia pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym złożonego wniosku.
-
Realizator zadania wybrany w postępowaniu konkursowym w 2024 r. będzie zobowiązany do zapłaty za zakup sprzętu do dnia 31 grudnia 2024 r. wykonawcy wyłonionemu w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego/w trybie zapytania ofertowego, co najmniej w wysokości środków stanowiących dotację Ministra na podstawie zawartej z Oferentem umowy na dofinansowanie zakupu sprzętu w ramach realizacji Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.
-
Realizator zadania wybrany w postępowaniu konkursowym z realizacją w 2024 r. zobowiązany będzie do złożenia Ministrowi w terminie do dnia 15 stycznia 2025 r., rozliczenia otrzymanej dotacji (zgodnie z zapisami zawartej umowy), wraz z uwierzytelnionymi przez kierownika jednostki lub głównego księgowego Realizatora kserokopiami oryginałów faktur VAT za zakupiony sprzęt, potwierdzonymi pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym przez Realizatora, wraz z kserokopią protokołu zdawczo-odbiorczego z dostawy i odbioru sprzętu, a także oświadczenia, że dofinansowanie ze środków Ministra Zdrowia nie obejmuje kosztów innych, niż koszt zakupu sprzętu.
-
Wszystkie złożone przez Realizatora dokumenty (w tym wniosek o uruchomienie dotacji, rozliczenie dotacji, oświadczenie, faktura, protokół zdawczo – odbiorczy, dokument potwierdzający dokonanie zapłaty dostawcy sprzętu) powinny zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym w formacie PAdES (PDF Advanced Electronic Signature) przez osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu i złożone w sposób określony postanowieniami umowy.
-
Załącznik nr 1 do ogłoszenia stanowi informacja o ogólnych warunkach umowy, jaka zostanie zawarta z wybranymi w konkursie realizatorami zadania. Postanowienia ogólnych warunków umowy nie podlegają negocjacjom.
-
Ogłaszający zamieści na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia informację o terminie I posiedzenia Komisji Konkursowej.
-
Po upływie terminu składania ofert, na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia w zakładce dotyczącej przedmiotowego konkursu ofert, zamieszczona zostanie informacja o liście ofert, które wpłynęły w ramach postępowania, celem umożliwienia weryfikacji wpływu oferty do urzędu.
W przypadku gdy Oferent nie zostanie wskazany na liście ofert, które wpłynęły w ramach postępowania (pomimo prawidłowego złożenia oferty) zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia Ministra o ww. fakcie wraz z przekazaniem numeru oferty (generowany automatycznie przez POPI) oraz potwierdzenia wysłania złożonej oferty (automatycznie generowany mail z numerem oferty).
-
Zastrzega się możliwość przesunięcia terminu składania ofert lub terminu uzupełnienia braków formalnych, odwołania konkursu lub unieważnienia konkursu bez podania przyczyny. Informacja o przesunięciu terminu składania ofert, uzupełnienia braków formalnych, odwołaniu konkursu lub unieważnieniu konkursu jest umieszczana na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia i na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej.
-
Przystąpienie do postępowania konkursowego nie jest uwarunkowane wpłaceniem/zabezpieczeniem wadium przez oferenta.
-
Wyjaśnienia w zakresie treści ogłoszenia o konkursie ofert, będą udzielane na wniosek Oferenta. Wniosek, o którym mowa powyżej, powinien zostać przesłany drogą elektroniczną na adres poczty: dep-dl@mz.gov.pl w formie pliku z rozszerzeniem „.pdf” podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym w formacie PAdES przez osobę upoważnioną do reprezentacji Oferenta. We wniosku powinien być zawarty numer telefonu kontaktowego do osoby właściwej w sprawie udzielenia uzupełniających wyjaśnień. Odpowiedź na wniosek może zostać udzielona drogą elektroniczną w formie wiadomości elektronicznej e-mail lub telefonicznie na wskazany numer kontaktowy we wniosku. Dodatkowe wyjaśnienia udzielane będą w dni robocze wyłącznie w godzinach 10.00-12.00 pod numerami telefonu +48 532 394 146 oraz +48 734 115 981.
-
Zastrzega się możliwość sprostowania treści ogłoszenia o konkursie i publikacji w trakcie trwania postępowania konkursowego komunikatów Komisji konkursowej dotyczących poszczególnych etapów i informacji w ramach postępowania.
-
Oferent zobowiązany jest do bieżącego zapoznawania się z informacjami publikowanymi w ramach przedmiotowego konkursu w zakładce dot. konkursów ogłaszanych w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 https://www.gov.pl/web/zdrowie/narodowy-program-chorob-ukladu-krazenia3 oraz do sprawdzania statusu oferty w POPI wraz z komunikatami generowanymi na poszczególnych etapach oceny.
X. ZAŁĄCZNIKI
Zał. nr 1 - Ogólne warunki umowy (OWU)
1) Sfinansowanie inwestycji w aparaturę i sprzęt medyczny dla podmiotów leczniczych, związanych z uzupełnieniem lub wymianą wyeksploatowanych wyrobów medycznych służących do kształcenia, diagnostyki i leczenia ChUK, celem poprawy jakości specjalistycznej diagnostyki i terapii chorób układu sercowo-naczyniowego, a także zagwarantowania wykonywania większej liczby badań diagnostycznych we wczesnych stadiach zaawansowania choroby, a także skuteczniejszego leczenia pacjentów kardiologicznych oraz poprawę jakości życia chorych na ChUK.
2) Przez Realizatora należy rozumieć podmiot, który został wyłoniony w postępowaniu konkursowym, zawarł umowę na realizację zadania oraz otrzymał środki publiczne na realizację zadania.