NABÓR W RAMACH PROGRAMU INWESTYCYJNEGO DOTYCZĄCEGO WSPARCIA INFRASTRUKTURY RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W ZAKRESIE ZAKUPU AMBULANSÓW DLA ZESPOŁÓW RATOWNICTWA MEDYCZNEGO WRAZ Z DODATKOWYM WYPOSAŻENIEM ZE ŚRODKÓW SUBFUNDUSZU MODERNIZACJI PODMIOTÓW LECZNICZYCH WYODRĘBNIONEGO Z FUNDUSZU MEDYCZNEGO
Nabór zakończony
WAŻNE INFORMACJE:
Kolejność złożenia wniosków nie jest brana pod uwagę przy ocenie Wniosków. Wszystkie wnioski złożone w trakcie trwania naboru podlegają ocenie.
LIMITY PLATFORMY:
Każdy użytkownik Platformy może utworzyć 1 wniosek w okresie 30 min, jeżeli składają Państwo kilka wniosków prosimy uwzględnić powyższe ograniczenie w Państwa pracach. W przypadku próby stworzenia kolejnego wniosku przed upływem 30min, system wyświetli odpowiedni komunikat z prośbą o ponowienie próby za kilka minut. Przed utworzeniem kolejnego wniosku prosimy zweryfikować utworzone przez Państwa wnioski w zakładce „Moje wnioski” na stronie głównej Platformy.
OGŁOSZENIE O KONKURSIE
Minister Zdrowia z siedzibą w Warszawie, ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa, zwany dalej Instytucją Organizującą Konkurs (dalej: IOK), ogłasza konkurs nr FM-SMPL.02.ZRM.2023 na wybór wniosków o dofinansowanie podmiotów leczniczych w ramach programu inwestycyjnego[1] dotyczącego wsparcia infrastruktury ratownictwa medycznego w zakresie zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) wraz z dodatkowym wyposażeniem ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych wyodrębnionego z Funduszu Medycznego[2] (zwany dalej: „konkursem”).
I. PRZEDMIOT KONKURSU
- Przedmiotem konkursu jest wybór wniosków o dofinansowanie (zwanych dalej: „wnioskami o dofinansowanie”) w ramach programu inwestycyjnego[3] dotyczącego wsparcia infrastruktury ratownictwa medycznego w zakresie zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego wraz z dodatkowym wyposażeniem.
- Realizacją inwestycji, objętej wnioskiem o dofinansowanie jest zakup[4] specjalistycznego środka transportu sanitarnego, spełniającego cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane, tj. Polską Normą PN:EN 1789 (dalej zwanego „ambulansem”) wraz dodatkowym wyposażeniem, wyłącznie w celu wymiany posiadanego i użytkowanego ambulansu, który został wskazany jako pojazd główny w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rodzaju ratownictwo medyczne zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia wykonywanej w dniu ogłoszenia konkursu.
- Konkurs nie przewiduje zakupu ambulansu w celu utworzenia nowego zespołu ratownictwa medycznego.
- Wnioskodawca zobowiąże się, że zakupiony ambulans zastąpi inny ambulans wskazany jako pojazd główny w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rodzaju ratownictwo medyczne zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia wykonywanej w dniu ogłoszenia konkursu i zostanie wykazany w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rodzaju ratownictwo medyczne zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia jako pojazd główny.
- Możliwe jest dokonanie zakupu więcej niż jednego ambulansu, o ile dla każdego zakupu kolejnego ambulansu zostały łącznie spełnione warunki, o których mowa w ust. 2 i 3.
- W ramach dodatkowego wyposażenia istnieje możliwość zakupu urządzeń niezbędnych do zapewnienia wysokiej jakości i bezpieczeństwa świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących wyłącznie wyposażenie ambulansu, takich jak:
- - wideolaryngoskop,
- - urządzenie do bezpiecznego oczyszczania powietrza w karetce wbudowane w pojazd lub umożliwiające montaż w pojeździe,
- - urządzenie do przenoszenia pacjenta siedzącego o nośności co najmniej 170 kg, z systemem trakcyjnym umożliwiającym zsuwanie pacjenta po schodach,
- - nosze z systemem elektrycznego wspomagania podnoszenia, opuszczania oraz załadunku noszy,
z wyłączeniem urządzeń stanowiących element Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.
7. W ramach konkursu możliwe jest złożenie przez dany podmiot:
a) w przypadku wymiany jednego ambulansu - jednego wniosku o dofinansowanie,
b) w przypadku wymiany więcej niż jednego ambulansu – odpowiednio dwa i więcej wniosków o dofinansowanie.
8. W ramach konkursu podmiot może złożyć nie więcej niż sześć (6) wniosków o dofinansowanie, na wymianę nie więcej niż sześciu (6) ambulansów. W przypadku złożenia przez dany podmiot więcej niż sześciu (6) wniosków o dofinansowanie, ocenie przez IOK podlegać będzie pierwszych sześć (6) wniosków o dofinansowanie (decyduje data i czas złożenia danego wniosku o dofinansowanie).
9. W przypadku, gdy wnioskodawca składa więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie, każdy wniosek o dofinansowanie dotyczy odrębnego ambulansu oraz dodatkowego wyposażenia tego ambulansu.
10. Wnioskodawca we wniosku o dofinansowanie określa datę rozpoczęcia i zakończenia realizacji inwestycji, mając na uwadze, iż okres realizacji inwestycji jest tożsamy z okresem, w którym będą ponoszone wydatki. Wskazany przez wnioskodawcę okres realizacji inwestycji jest zarówno rzeczowym, jak i finansowym okresem realizacji inwestycji, który nie może rozpocząć się wcześniej niż dnia 1 stycznia 2024 r. i zakończyć później niż dnia 31 grudnia 2024 r.
II. REGULAMIN KONKURSU
Regulamin konkursu na wybór wniosków o dofinansowanie w ramach programu inwestycyjnego[5] dotyczącego wsparcia infrastruktury ratownictwa medycznego w zakresie zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego wraz z dodatkowym wyposażeniem ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego, zwany dalej: „Regulaminem konkursu”, stanowi załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia.
III. KWOTA PRZEZNACZONA NA DOFINANSOWANIE WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE
- Kwota środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie wniosków w konkursie wynosi 75 mln zł.
- Maksymalna dopuszczalna kwota dotacji celowej przeznaczonej na dofinansowanie jednego wniosku o dofinansowanie podlegającego ocenie wynosi 600 tys. zł.
- Dofinansowanie jednego wniosku o dofinansowanie ze środków Funduszu Medycznego wynosi maksymalnie do 100% wartości inwestycji wskazanej we wniosku.
- W przypadku, gdy rzeczywista wartość inwestycji przekroczy planowany koszt jej realizacji, wysokość udzielonej dotacji celowej nie ulega zmianie, a wnioskodawca zobowiązuje się do pokrycia zwiększonych kosztów zakupu ze środków własnych.
- IOK ma możliwość zwiększenia środków przeznaczonych na dofinansowanie wniosków. W przypadku zwiększenia kwoty, zachowana zostanie zasada równego traktowania wnioskodawców.
IV. PODMIOTY UPRAWNIONE DO ZŁOŻENIA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE
- Wniosek o dofinansowanie może złożyć podmiot leczniczy w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 911, z późn. zm.), który:
- prowadzony jest w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo jednostki budżetowej, albo spółki kapitałowej, w której co najmniej 51% udziałów albo akcji należy do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego oraz
- na dzień ogłoszenia konkursu łącznie spełnia następujące warunki:
- jest dysponentem zespołu ratownictwa medycznego, o którym mowa w art. 3 pkt 1 w zw. z pkt. 10 oraz art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym ujętego w obowiązującym w dniu ogłoszenia konkursu Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, o którym mowa w art. 21 ust. 1 tej ustawy z wyłączeniem lotniczych zespołów ratownictwa medycznego;
- udziela świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rodzaju ratownictwo medyczne zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia i wykonywanej w dniu ogłoszenia konkursu;
- posiada tytuł prawny do ambulansu, który jest wskazany we wniosku o dofinansowanie, pozwalający na dokonywanie samodzielnego rozporządzania nim, eksploatowanego dłużej niż 5 lat (rok produkcji 2017 i starsze) i posiadającego przebieg co najmniej 250 tys. km., który został wykazany w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego jako pojazd główny. Posiadanie tytułu prawnego do ambulansu jest rozpatrywane w kategorii prawa własności albo pełnego i swobodnego dysponowania ambulansem w ramach posiadania samoistnego, nieograniczonego prawami osób trzecich lub w ramach umów z zakresu zobowiązań, według stanu na dzień ogłoszenia konkursu.
V. TERMIN I FORMA ZŁOŻENIA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE
- Nabór wniosków o dofinansowanie ma charakter zamknięty z określoną datą jego rozpoczęcia i zakończenia. Wnioski można składać w terminie: od 25 września 2023 r. do 2 października 2023 r. do godz. 23:59.
- Zgodnie z art. 23 Ustawy o Funduszu Medycznym, termin składania wniosków o dofinansowanie w konkursie nie może być krótszy niż 7 dni, licząc od dnia rozpoczęcia konkursu.
- Wnioski o dofinansowanie składa się wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem Platformy Obsługi Projektów Inwestycyjnych (zwanej dalej: „Platformą”), udostępnionej na stronie internetowej: https://e-inwestycje.mz.gov.pl[6]. Wnioski o dofinansowanie muszą być sporządzone zgodnie z treścią ogłoszenia, w tym z Regulaminem konkursu oraz Regulaminem Platformy[7].
- Wygenerowany przez Platformę znacznik czasu, uważany jest za datę i czas jego złożenia. W celu przekazania dokumentacji niezbędne jest założenie konta na Platformie. Potwierdzenie tożsamości osoby fizycznej w Platformie następuje on-line (za pomocą profilu zaufanego ePUAP). W przypadku wystąpienia problemów technicznych związanych z funkcjonowaniem Platformy, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt na adres poczty elektronicznej popi.pomoc.techniczna@cez.gov.pl
- W przypadku wystąpienia istotnej, trwającej co najmniej 2 godziny przerwy technicznej lub awarii powodującej nieprawidłowe działanie Platformy, IOK może wydłużyć termin naboru wniosków o co najmniej czas nieprawidłowego działania Platformy. IOK zamieszcza informacje o wystąpieniu przerwy technicznej lub awarii Platformy, dniu i godzinie przywrócenia pełnej funkcjonalności Platformy oraz wydłużeniu terminu naboru wniosków z podaniem dnia i godziny zamknięcia naboru (jeśli dotyczy) na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/fundusz-medyczny w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia oraz na Platformie.
- W uzasadnionych przypadkach IOK może również wskazać inny niż wskazany w ust. 3 sposób składania wniosków. IOK zamieszcza informacje o zmianie sposobu składania wniosków na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/fundusz-medyczny w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia oraz na Platformie.
VI. KRYTERIA OCENY WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE
Kryteria oceny wniosków o dofinansowanie podmiotów leczniczych w ramach programu inwestycyjnego w zakresie zadań polegających na zakupie ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) zgodnych z normą PN:EN 1789 wraz z dodatkowym wyposażeniem ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych, stanowią załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu.
VII. FORMA I SPOSÓB UDZIELANIA WYJAŚNIEŃ
- W czasie trwania konkursu, IOK udziela informacji na temat konkursu oraz udziela odpowiedzi na pytania wnioskodawców od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 13:00 za pośrednictwem adresu e-mail: FM.ambulanse@mz.gov.pl oraz pod numerem telefonu: 532 394 475, 538 622 540, 538 620 477, 539 147 690.
- Informacje o konkursie zamieszczone są na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/zdrowie/fundusz-medyczny w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia oraz na Platformie.
VIII. LISTA ZAŁĄCZNIKÓW
Załącznik nr 1 - Regulamin konkursu nr FM-SMPL.02.ZRM.2023 na wybór wniosków o dofinansowanie w ramach programu inwestycyjnego dotyczącego wsparcia infrastruktury ratownictwa medycznego w zakresie zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego wraz z dodatkowym wyposażeniem ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego
Załącznik nr 1 do Regulaminu - Kryteria oceny wniosków
Załącznik nr 2 do Regulaminu - Wzór wniosku
Załącznik nr 3 do Regulaminu - Wzór umowy
[1] Na podstawie uchwały nr 173 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 2022 r. ustanawiającej program inwestycyjny pod nazwą „Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych” (M.P z 2022 poz. 908)
[2] Na mocy ustawy z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym (Dz. U. poz. 1875, z późn. zm.)
[3] Na podstawie uchwały nr 173 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 2022 r. ustanawiającej program inwestycyjny pod nazwą „Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych” (M.P z 2022 poz. 908)
[4] W rozumieniu art. 535 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r. poz. 1360).
[5] Na podstawie uchwały nr 173 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 2022 r. ustanawiającej program inwestycyjny pod nazwą „Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych” (M.P z 2022 poz. 908)
[6] Więcej informacji o składaniu ofert poprzez Platformę Obsługi Projektów Inwestycyjnych (POPI) jest dostępnych na stronie platformy w zakładce Podręcznik.
[7] Regulamin Platformy jest dostępny na stronie Platformy pod adresem – http://e-inwestycje.mz.gov.pl/regulamin/ .