Zgłaszanie potrzeb do projektu ustawy budżetowej na 2025 r. w zakresie inwestycyjnych zadań budowlanych
Nabór zakończony
Departament Oceny Inwestycji (DOI) Ministerstwa Zdrowia (MZ) informuje o możliwości zgłaszania potrzeb w zakresie inwestycyjnych zadań budowlanych do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok. Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosków w ramach niniejszego naboru są jednostki podległe/ nadzorowane przez Ministra Zdrowia lub uczelnie medyczne.
Mając na uwadze powyższe, DOI MZ zwraca się z prośbą o zgłoszenie potrzeb na 2025 r. - poprzez złożenie stosownego formularza - w celu umożliwienia wnioskowania o otrzymanie w 2025 r. środków z budżetu państwa z części 46 – Zdrowie na realizację ww. inwestycji.
Jednocześnie Departament zaznacza, że brak złożenia wniosków do projektu ustawy budżetowej zostanie uznany za brak potrzeb inwestycyjnych na 2025 r. Wnioski zgłoszone na etapie prac nad projektem ustawy nie podlegają procedurze oceny, w celu ich rozpatrzenia niezbędna będzie ich aktualizacja w przyszłym roku budżetowym.
Weryfikacja, czy dana jednostka może złożyć formularz odbywa się automatycznie na podstawie jej numeru REGON. W przypadku, gdy podmiot nie może dokonać aktualizacji wniosków z przyczyn technicznych (Platforma blokuje formularz po wpisaniu numeru REGON), prosimy o kontakt ze wsparciem technicznym w celu weryfikacji.
Sposób sporządzenia aktualizacji potrzeb i termin
Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej, z wykorzystaniem dedykowanego formularza dostępnego na Platformie Obsługi Projektów Inwestycyjnych dostępnej pod adresem https://e-inwestycje.mz.gov.pl/.
Złożenie wniosków jest możliwe w terminie od 5 kwietnia 2024 r. do 16 kwietnia 2024 r. do godz. 10.00.
O zachowaniu terminu decyduje data złożenia wniosku podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym w Platformie.
Aby wniosek mógł zostać uznany za kompletny, powinien zawierać:
- prawidłowo uzupełniony formularz (co jest rozumiane jako wypełnienie przez Podmiot wszystkich wymaganych pól formularza oraz złożenie wymaganych oświadczeń);
- kwalifikowany podpis elektroniczny, złożony na wniosku przez:
- osobę upoważnioną/ osoby upoważnione do reprezentacji jednostki (zgodnie z właściwym rejestrem) albo
- osobę działającą/ osoby działające na podstawie udzielonego pełnomocnictwa (w tym przypadku do wniosku należy dołączyć właściwe pełnomocnictwo bądź inny dokument, na podstawie którego jest możliwe działanie tej osoby/ tych osób w imieniu jednostki. W przypadku, gdy zostało dołączone dalsze pełnomocnictwo należy dołączyć ciąg pełnomocnictw).
Liczba składanych formularzy i ustalanie priorytetów
Wszystkie formularze składane w ramach bieżącego naboru powinny zostać uszeregowane w sposób odzwierciedlający wagę inwestycji, przy czym najwyższą wagę posiada priorytet oznaczony numerem 1,a każdy kolejny numer niższą. Jednocześnie Departament zaznacza, że numery priorytetów nie mogą się dublować. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której więcej niż jeden wniosek ma ten sam priorytet.
Okres realizacji inwestycji
Rozpoczęcie realizacji inwestycji każdorazowo powinno nastąpić w roku 2025. Planowany okres realizacji inwestycji nie może przekroczyć 5 lat, tj. okres realizacji inwestycji będącej przedmiotem składanego wniosku nie może być dłuższy niż do końca 2029.
Opinia o celowości inwestycji
Departament zwraca uwagę na fakt, że – zgodnie z art. 115 ust. 4a i 4b ustawy o działalności leczniczej (o ile dotyczy) –w przypadku inwestycji, których wartość przekracza 2 mln zł, we wniosku należy wskazać numer oraz datę pozytywnej i ważnej opinii o celowości inwestycji (IOWISZ).
Sprzęt zakwalifikowany do wysokospecjalistycznej aparatury medycznej
Jeżeli w ramach realizacji inwestycji będącej przedmiotem składanego wniosku o dofinansowanie planowany jest zakup sprzętu medycznego, który znajduje się w wykazie sprzętu zakwalifikowanego do wysokospecjalistycznej aparatury medycznej, stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego Ogłoszenia, wymagane jest określenie w formularzu liczby świadczeń planowanych do wykonania w roku kalendarzowym (w przeliczeniu na 1 sztukę sprzętu). Minimalna liczba świadczeń, do wykonania której w roku kalendarzowym na sprzęcie danego rodzaju zobowiązuje się jednostka składając wniosek, została określona w ww. wykazie.
Podpisanie wniosku
W przypadku dołączenia do formularza skanu dokumentu podpisanego odręcznie wymagane jest jego potwierdzenie za zgodność z oryginałem, przez co rozumie się podpisanie skanu dokumentu kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osoby upoważnione do potwierdzania dokumentów za zgodność z oryginałem w imieniu podmiotu.
Dokument pełnomocnictwa powinien zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym osoby udzielającej tego pełnomocnictwa, zaś w sytuacji przedłożenia skanu pełnomocnictwa podpisanego odręcznie, plik pełnomocnictwa powinien zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym osoby, której udzielono tego pełnomocnictwa albo osoby udzielającej pełnomocnictwa.
Kontakt i pomoc
W przypadku wystąpienia problemów technicznych związanych z funkcjonowaniem Platformy należy niezwłocznie zgłosić ten fakt na dedykowany adres poczty elektronicznej popi.pomoc.techniczna@cez.gov.pl.
Dostępne formy kontaktu ze wsparciem technicznym znajdują się w sekcji Kontakt
Załącznik nr 2 Wykaz sprzętu - wysokospecjalistyczna aparatura medyczna